Letné hudobné festivaly - (de)toxikačné oblasti ?

Autor: Matej Bórik | 15.8.2006 o 1:10 | Karma článku: 8,04 | Prečítané:  2540x

Od dávnych dôb Woodstocku až po slovenský dnešok...

Volali ma na festival... už len to slovo samotné im na tvárach vyčarilo zvláštne úsmevy. Poď ! Bude akcia, ženy, pivo, stany... ak nejdeš niesi kamoš. A niesom kamoš. Svoje festivalové roky, alebo skôr dni už mám za seobou - napríklad Nočné vlny v Martine (pokým ich nezakázali).

Osobné skúsenosti z Nočných vĺn :

2 skupiny ľudí - tí, čo sa prišli pozrieť na svoju obľúbenú skupinu, vypočuli si pár skladieb a odišli. Alebo tí, čo sa tam uvelebili na viac ako pár hodín a metali sa v techno stage. Stany, smeti, všetko ušlipané a doničené, každé dva metre feťák a trávičkár. Organizátori samozrejme majú všetko pod kontrolou - jediné, čo zvládli bola kontrola lístkov a oplotenia aby nikto nepreliezal. Približne pred polnocou sa pred amfiteátrom začali zhromažďovať indivíduá ktoré ani nevedeli chodiť nieto ešte niečo súvisle povedať. A tak i kvôli tomu a navyše nadmernému hluku sa tento festival už neorganizuje.

Vizovice (ČR) - Kamaráti "oplodnili" pár neznámych báb kdesi z východu, vraj to sa len tak dali do reči a už to išlo...

Zablatená Pohoda - nikto nemohol za to že pršalo, ale chliev po ukončení akcie bol podobný Luníku IX.

Na konci základnej školy v roku 2000 som nepostrehol medzi kamarátmi, že by chodievali za paneláky fajčiť cigarety či marihuanu, samozrejme našlo sa pár týpkov - ale to boli vtedy ešte delikventi, dvojky - trojky zo správania. V súčasnej dobe podľa rovnakého merítka by polovica žiakov strednej školy mala na vysvedčení dvojku - fajčenie po záchodoch, za školou, sklenené oči na hodinách... Ako zástupca maturantov (keď sme protestovali proti novej maturite v roku 2005) som si všimol, že v každej jednej triede má menšia skupina ľudí skúsenosti s ľahkými drogami - nazval som ich nákazou systému. Áno boli preventívne besedy, každý rok - pripadalo nám to smiešne, podľa nich nič nevieme a skúsenosti iných sú len na príťaž... Beseda (o čomkoľvek) sa berie ako možnosť uliať sa z hodiny. Náš systém je jednoducho v súčasnej dobe veľmi mäkký na kontrolu a postih žiakov - jedná sa hlavne o stredné školy, vysokoškolské internátne izbovice a chodbovice je vec podobná, avšak je to aj dôsledok vývoja človeka na strednej škole a vplyvu prostredia v akom žije. Učitelia majú skôr strach a rodičia vzdávajú boj s deťmi a nech si aj poradia sami, nie? Veď dáko bolo dáko bude, vážení, upadáme...

Prečo spomínam festivaly...

6 ročný prieskum medzi kamarátmi, žiakmi stredných škôl a napokon i úspešnými maturantmi mi dokazuje, že všetko sa začína a končí na festivaloch. Ale veď daj si, nie? Keď už si tu, nebudeš nasucho, si na festivale - enormný vplyv prostredia. To nieje ako na chodníku či za panelákom alebo na wc v škole. Hudba - techno a house dokážu manipulovať s psychikou človeka. Všetko je o vlnení - mechanické a elektromagnetické - najsilnejší adepti /napríklad i na Czechteku/ si sadnú najradšej pred reprosústavu a čím bližšie sa tancuje tým lepšie. Z festivalov a i Amerických filmov z reálneho prostredia sa našinec naučil ako sa dobre predáva - malé autá na parkoviskách slúžia ako prenosné stánky marihuany (minimálne marihuany) i v Martine som také už videl. Auto príde okolo neho sa zhlúkne desať ľudí a vymenia si tovar.

Včera sa do autobusu natlačila veľká skupina Einsteinov (narážka na účesy ako vstanem tak ostanem) z CampFestu - čistý rozum a porcelánový zrak. Každému sa museli pochváliť, že boli na festivale a ako tam bolo skvele, vyjadrovanie, vetná skladba a slovná zásoba bola na úrovni prvého stupňa základnej školy.

Nehnevajte sa na mna, 6 rokov prieskumu medzi ľudmi jednoducho hovorí samo za seba, poslať na festival ďieťa do 18 rokov je životná chyba a od 18 rokov je to bezohľadnosť. Kolegovia v rovnakom veku ako som ja, prepáčte, ale niekto nám tu do budúcich rokov musí robiť aj štátny rozpočet a Mary Jane s kamarátmi to určite nebude...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ficovi začínajú oponovať jeho vlastní ľudia

Šéf Smeru už nie je taký silný, vraví politológ.


Už ste čítali?