Inovácie, zelená energia a technika - Cebit 2009

Autor: Matej Bórik | 9.3.2009 o 9:00 | Karma článku: 7,60 | Prečítané:  3033x

Fotoreportáž s komentármi z medzinárodného veľtrhu Cebit v nemeckom Hannoveri - technika ktorú budeme mať čoskoro doma.

Cebit, ktorý svojou históriou siaha až do roku 1986, je medzinárodný veľtrh kancelárskej a výpočtovej techniky. Skratka názvu je tvorená nasledovne: Centrum der Büro und Informationstechnik. Každoročne je vo viac ako dvadsiatich výstavných halách počas jedného týždňa predvedených mnoho inovácii, projektov a technických noviniek.

Aktuálny ročník 2009, ktorý sa konal od 3.3 do 8.3, pritiahol viac ako 4500 vystavovateľov. Je to však menej ako minulé roky, dôvodom je najmä svetová kríza. Otvárací ceremoniál zahájil Arnold Schwarzeneger - guvernér Californie, ktorá sa stala partnerským štátom Cebitu. Najväčší vystavovatelia ako Intel, Panasonic, Asus, Microsoft a iní mali svoje stánky rozmerovo obrovské a na ich prezretie bolo treba viac ako pol hodiny. Vo fotoreportáži vyberám len stánky a produkty ktoré ma osobne najviac zaujali, spracovať report o všetkých by nebolo časovo možné.

mapka-cebit.jpgvystavisko-cebit.jpg

Mapka výstaviska a fotografia spred haly 9

V halách označených zelenou farbou boli spoločnosti zaoberajúce sa IT a hr managementom, open source, office solutions a podobne.

Microsoft sa nachádzal v hale 4. Návštevník mal dojem, že má prenajatú celú halu. Konali sa tu konferencie, prednášky. Mohli ste sa dozvedieť správy o pripravovanom Windows 7, nástupcu operačného systému Windows Vista. Uvedenie je plánované na rok 2010.

Reálnou technologickou novinkou je projekt Microsoft Auto. Tu plánuje softwarový gigant nasadiť technológie navigácie, komunikácie s posádkou a multimediálne aplikácie. Software by mala obsluhovať komplexná výpočtová jednotka postavená na procesore Intel Atom. Microsoft má podpísanú zmluvu s automobilkou Hyundai - KIA, vodiči sa preto môžu tešiť na multimediálny svet nielen doma ale aj v aute, i keď k aplikáciám na platforme Windows by mali kritici isto čo povedať. V každom prípade si počkám na testovanie tohto produktu a pokúsim sa ho zhodnotiť v praxi.

microsoft-auto-mala.jpg

Témou Cebit bola aj technológia RFID, čo je vlastne identifikačný prvok pri označovaní tovaru. Práve v nej vidí lepšie možnosti aj spoločnosť AIRBUS, konkrétne v logistike potravín a podávania jedál na palube. Objednávky od pasažierov budú automaticky spracované a rýchlejšie vybavené, teda podané vo vyššej kvalite.

Model lietadla Airbus A 380 oslovil mnohých návštevníkov výstavy

airbus1-mala.jpg airbus2-mala.jpg airbus-mala.jpg

Zelenú energiu prezentovalo jednoduché vozítko pre jednu osobu alebo Smart na elektrinu. Elektromobily začínajú byť najmä v západnej európe vyhľadávanou mestskou alternatívou popri autách na plyn.

zelenaenergia-mala.jpg zelenaenergia1-mala.jpg zelenaenergia2-mala.jpg

Garmin predstavil nové rady navigačných systémov triedy nuvi 1200 a 1300. Sklamaním pre nás je fakt že väčšina (okrem 1370T) neobsahuje európske mapy, čo sa dúfam zmení. Konkurenčná spoločnosť Navigon však milo prekvapila so širokou ponukou vzhľadovo i prakticky dokonalých prístrojov. Ich najväčšou výhodou je vysokokvalitné detailné pokrytie európy, vizuálne zobrazenie trasy a reálny pohľad (Reality view PRO).

Špeciálne ma zaujala aj prezentácia Schneider Electric, ktorá propagovala záložné zdroje APC. V súčasnosti má na trhu široké spektrum produktov pre domáce využitie - podľa výkonu od 550 do 3000VA. Rada InfraStruXure poskytuje možnosť skladať modulárne zdroje veďla seba a spájať ich do centier. Ak máte serverovú farmu a plánujete jej rozšírenie nebude problém doplniť ďalšiu radu záložného centra.

Slovenská spoločnosť ESET, ktorá je známa predovšetkým antivírusom NOD32, mala v hale 11 svoj veľkoplošný banner s androidom. Jej antivírusové produkty sú celosvetovo populárne a bolo to vidieť aj na Cebite. Oproti sídlil stánok s antivírusom Kaspersky, ten je ich vynikajúcim konkurentom.

garmin-mala.jpg apc-mala.jpg eset-mala.jpg

Miesta, kde sa skutočne nedalo pohnúť - Asus, Panasonic, MSI, Intel, DFI, ThermalTake, Enermax a ďalší výrobcovia pc techniky pre hráčov ale i bežných užívateľov. Asus mal celý priestor zaplnený mini prenosnými notebookmi EEE a ich rôznych typov. Mánia EEE notebookov dorazila aj na Slovensko a v súčasnosti ich ponúka každý predajca výpočtovej techniky. HP, Dell, Sony a MSI taktiež nezaháľali a tvoria  eečkam silnú konkurenciu. Ide aj o imidž. Môžem potvrdiť že stánky Asusu boli ťažko priechodné a všetci sa chceli pokochať novinkami - grafické karty série Matrix, najviac zaujali zostavy a základné dosky rady Rampage II a Maximus II.

eeemala.jpg eee1602mala.jpg eeemysimala.jpg

Pre hráčov - z dielne Asus

asusmatrixmala.jpg asusseriesmala.jpg asusultimatemala.jpg

Asus predstavil aj "študentskú" verziu desktopu - ROG CG 6190, zostavy zloženej z procesora Intel Corei7 na čipovej sade Intel X58. Skrinka je v životnej veľkosti obrovská, pod pc stolík z katalógu sa nezmestí ani náhodou. Technicky nezaostali ani počítačové zdroje, vystavovateľov bolo naozaj mnoho ale pristavil som sa pri Thermaltake a ich širokom portfóliu chladiacich systémov. V prípade ak chcete využiť tri grafické karty naraz, doporučila by Vám AKASA 1200W zdroj. Teda žiadna zelená energia ako v hale 9.

akasamala.jpg asusrogmala.jpg thermaltakemala.jpg

Intel si pre návštevníkov rezervoval celú halu 22 s názvom Intel Extreme Masters, že to bol naozaj extrém bolo vidno hneď pri vstupe. Mladá generácia, internet, hry po sieti, súťaže, maximálne výkony. Maximum herného zážitku však ponúkla prezentácia zostavy Nvidia Tesla v spolupráci s ASRock. Enermax taktiež pripravil výkonné zostavy. Skladanie grafických kariet do SLI alebo Crossfire je v súčasnosti nastupujúcim trendom na trhu pc zostáv. Niektoré nové hry si to priam vyžadujú lebo s jednou alebo skôr jednojadrovou grafickou kartou si ich na plné detaily nezahráte.

teslamala.jpg enermaxmala.jpg mastersmala.jpg

Cebit priniesol mnoho nového. O rok už tieto veci nebudú zaujímavé, pretože sa stanú súčasťou nášho života. Technika napreduje míľovými krokmi a preto je ťažké sledovať jej vývoj. Kvôli svetovej kríze klesla návštevnosť a počet vystavovateľov, pokrok ale nezastaví nikdy. Predpokladám že Cebit si svoje miesto na poli medzinárodných veľtrhov udrží a každý rok prinesie horúce novinky zo sveta IT.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Umierajúci chlapec márne prosí o pomoc. Putin Váňu nepočuje

Rodinu so vzácnym genetickým ochorením označili za zdravú. Aby ušetrili.

Prieskum preferencií: OĽaNO stále rastie, Kiska predbehol PS/Spolu

Matovičovi výlet do Cannes zrejme pomohol. V najnovšom Focuse rástol najviac.


Už ste čítali?